Wydanie nr 205 / 2023   

 

czwartek, 20 czerwiec 2024 20:18

Dni Otwarte Żuławskich Zabytków 22-23.06.2024 Wyróżniony

Napisał
Po raz jedenasty Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego - Klub Nowodworski wraz z kilkudziesięcioma partnerami z Żuław zaprasza do udziału w Dniach Otwartych Zabytków. Kilkadziesiąt miejsc udostępnionych dla zwiedzających, spacery tematyczne i rozmowy z unikatowymi ludźmi to nie lada gratka dla wszystkich miłośników delty Wisły. Zapraszamy na Żuławy 22-23 czerwca!
 
Dni Otwarte Żuławskich Zabytków to jedno z najważniejszych wydarzeń na Żuławach. W dwa dni w roku dla turystów, pasjonatów udostępniane są zabytkowe kościoły, domy podcieniowe, budynki użyteczności publicznej oraz wiele innych starych miejsc z niesamowitą historią. To możliwość porozmawiania z ich właścicielami i wysłuchania opowieści o ratowaniu, ochronie krajobrazu kulturowego delty Wisły.

 

Od 2013 roku organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego - Klub Nowodworski.

Jego prezes Marek Opitz, sam będący właścicielem zabytkowego obiektu - domu podcieniowego Mały Holender podkreśla:

"gdy zorganizowaliśmy pierwszą edycję Dni Otwartych Żuławskich Zabytków było to wyłącznie kilka obiektów, w większości udostępnionych przez naszych znajomych lub sympatyków Klubu Nowodworskiego, głównie z powiatu nowodworskiego. Już wtedy dostrzegliśmy duże zainteresowanie wydarzeniem. Dziś Dni Otwarte to wielkie wydarzenie, które przyciąga ludzi z całej Polski. Z czego bardzo się cieszymy, bo to zawsze ma duże znaczenie zarówno dla rozwoju turystyki i promocji Żuław, ale także zachowania tych obiektów".

Tegoroczna edycja Dni Otwartych Żuławskich Zabytków odbędzie się już po raz jedenasty. Podczas dwóch dni 22 i 23 czerwca będzie można zobaczyć 46 miejsc, wśród których są zabytkowe domy podcieniowe w Marynowach, Cyganku/Żelichowie czy Trutnowach. Jak co roku sporo atrakcji dla zwiedzających przygotowali właściciele zagrody Schonbaum Chmielove czy domu podcieniowego w Mikoszewie.

Sporo będzie się działo również na Żuławach Gdańskich - zaznacza historyk z Muzeum Żuławskiego w Nowym Dworze Gdańskim Łukasz Kępski.

W Mokrym Dworze będzie można zapoznać się z historią przeniesionego z Wyszogrodu wiatraka typu paltrak. W Wiślinie natomiast zostanie zaprezentowana drewniana wieża/brama cmentarna wzniesiona przez Jakuba Jantzena w końcu XVIII w., w której wnętrzu zachowały się niesamowite inskrypcje. Będzie możliwość wysłuchania wykładu przygotowanego w Bibliotece na Żuławach. A co najważniejsze będzie można wejść i zobaczyć wnętrze niesamowitego kościoła w Krzywym Kole.

Jednym z głównych wydarzeń będzie również wykład prof. Piotra Bireckiego z Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu poświęcony sztuce sakralnej na Żuławach. Odbędzie się on 23 czerwca o godz. 11:00 w Cerkwi pw. św. Mikołaja w Cyganku/Żelichowie.

W tym roku pojawiły się również spacery tematyczne. Duża zasługa w tym nowych przewodników po Muzeum Żuławskim. W trakcie Dni Otwartych Żuławskich Zabytków będziemy wspólnie zwiedzać Tujsk, Rybinę, Cyganek/Żelichowo oraz Nowy Dwór Gdański.

Zachęcamy do rozpoczęcia swojej przygody z Żuławami od Muzeum Żuławskiego mieszczącego się w Żuławskim Parku Historycznym w Nowym Dworze Gdańskim. Tam również czekać będzie na Państwa przewodnik.

Zapraszamy do pobrania PROGRAMU WYDARZENIA

 
Dni otwarte zulawskich zabytkow (6)
Dni otwarte zulawskich zabytkow (7)
Dni otwarte zulawskich zabytkow (8)
Dni otwarte zulawskich zabytkow (9)
Dni otwarte zulawskich zabytkow (2)
Dni otwarte zulawskich zabytkow (3)
Dni otwarte zulawskich zabytkow (4)
Dni otwarte zulawskich zabytkow (5)
Dni otwarte zulawskich zabytkow (11)
Dni otwarte zulawskich zabytkow (12)
Dni otwarte zulawskich zabytkow (13)
Dni otwarte zulawskich zabytkow (1)
Dni otwarte zulawskich zabytkow (10)
Previous Next Play Pause

 Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź „Żuławy Tv” codziennie. Obserwuj www.zulawytv.pl  

Skomentuj