Wydanie nr 118 / 2023   

 

wtorek, 12 marzec 2024 17:40

Koniec pieców na węgiel i gaz. Jest decyzja. Wyróżniony

Napisał

Parlament Europejski w Strasburgu przyjął we wtorek nowelizację dyrektyw, uzgodnioną wcześniej z Radą Europejską, dzięki której ma zmniejszyć się zużycie energii i emisja gazów cieplarnianych w budownictwie. Przepisy zobowiązują między innymi do wycofania pieców na węgiel i gaz.

Zaproponowana zmiana dyrektywy dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków ma na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej sektora budowlanego do 2050 roku oraz zwiększenie liczby renowacji budynków o najniższych parametrach energetycznych.

Nowe zasady dotyczące budynków zakładają, że od 2028 roku nowe budynki, będące własnością lub zajmowane przez władze publiczne, powinny być zeroemisyjne. Ponadto, państwa członkowskie będą zobowiązane do wprowadzenia środków mających na celu redukcję zużycia energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych o co najmniej 16% do 2030 roku oraz o 20-22% do 2035 roku.

Zgodnie z nową dyrektywą, państwa członkowskie będą musiały do 2030 roku zmodernizować 16% budynków niemieszkalnych o najgorszych parametrach energetycznych, a do 2033 roku - 26% takich budynków.

Jeśli to możliwe z punktu widzenia technicznego i ekonomicznego, państwa członkowskie będą stopniowo instalować panele słoneczne na budynkach publicznych i niemieszkalnych do 2030 roku, a także na wszystkich nowych budynkach mieszkalnych.

Ponadto, państwa członkowskie będą zobowiązane do wprowadzenia środków mających na celu dekarbonizację systemów grzewczych i eliminację paliw kopalnych w ogrzewaniu i chłodzeniu. Kotły na paliwa kopalne będą musiały zostać wycofane do 2040 roku, a od 2025 roku nie będzie możliwe dotowanie niezależnych kotłów na paliwa kopalne.

Wprowadzone zmiany nie będą dotyczyć budynków rolniczych i zabytkowych. Państwa członkowskie będą miały również możliwość wyłączenia zastosowania tych przepisów dla budynków o szczególnych walorach architektonicznych lub historycznych, budynków tymczasowych oraz kościołów i miejsc kultu.

Dyrektywę poparło 370 głosów, przeciwko było 199, a 46 wstrzymało się od głosu. Teraz musi zostać zatwierdzona przez Radę Europejską, aby stać się obowiązującym prawem.

Skomentuj