NEWSY:

Wydanie nr 263 / 2020   

 

wtorek, 24 marzec 2020 18:47

Nowe zasady bezpieczeństwa w związku z koronawirusem. Rząd wprowadza kolejne obostrzenia. Wyróżniony

Napisane przez gov.pl

Od 25 marca wprowadzane są nowe zasady bezpieczeństwa, w tym ograniczenie w przemieszczaniu się. Obowiązek pozostania w domu nie będzie dotyczył jednak dojazdu do pracy czy załatwiania niezbędnych codziennych potrzeb takich jak zakup jedzenia, lekarstw czy opieki nad bliskimi. Zależy nam na tym, aby Polacy nie narażali siebie i innych na zakażenie koronawirusem.

W ostatnich dniach wprowadziliśmy zasady bezpieczeństwa w związku z pandemią koronawirusa. Polska zdecydowała się na ograniczenie imprez masowych i działalności galerii handlowych, zawieszenie zajęć w szkołach oraz zamknięcie granic. Rozwój epidemii w Polsce i w Europie powoduje kolejne decyzje o zasadach bezpieczeństwa.

Wprowadzamy ograniczenia w przemieszczaniu się

Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi.

Obostrzenie nie dotyczy więc:

 • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
 • wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
 • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

 

W autobusie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących

Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

Zależy nam na tym, aby Polacy mieli dostęp do komunikacji. Musimy jednak zadbać o to, by autobusy nie były przepełnione.

Całkowity zakaz zgromadzeń – chyba że z najbliższymi

Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będziesz mógł się jednak spotykać z najbliższymi.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie uroczystości religijnych

Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak wprowadziliśmy kolejną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.

Zachęcamy jednak do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu.

Zakłady pracy

Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

Pozostałe ograniczenia nadal obowiązują

Mimo wprowadzanych zmian, w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej.

Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.

Więcej czytaj tutaj

Podsumowanie z dnia 24 marca.

Koronawirus jest już w 196 krajach. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię.

 • Na świecie zanotowano prawie 400 tys. potwierdzonych zakażeń koronawirusem. W Chinach chorowało 81 tys. osób, w Europie najwięcej zakażeń potwierdzono do tej pory we Włoszech - niemal 69 tys. W Hiszpanii jest ich 40 tys. Szybko pogarsza się sytuacja w USA, gdzie stwierdzono ponad 46 tys. zakażeń.
 • Zmarło w sumie ok. 17,3 tys. osób. W Europie najwięcej ofiar jest we Włoszech - prawie 7 tys. To niemal dwa razy więcej niż w Chinach (3,2 tys.).
 • Na świecie wyzdrowiało ok. 104 tys. chorych.
 • W Polsce zanotowano 884 przypadki koronawirusa, najwięcej na Mazowszu.
 • U 13 osób w Polsce objawy ustąpiły. Jedna osoba uznawana za wyleczoną.
 • W kraju zmarło 11 osób: 57-letnia mieszkanka Poznania, 73-letni pacjent z Wrocławia, 66-letni mężczyzna z Lublina, 67-latek leczony w Łańcucie, 57-letni pacjent z Wałbrzycha, 37-letnia kobieta z Poznania, 43-letni mężczyzna z Radomia, 83-letni mężczyzna ze Szczyrku, 68-letni proboszcz parafii w Lubelskiem, 73-letni mężczyzna z Grójca i 71-latek z Cieszyna. Wszystkie ofiary cierpiały na choroby towarzyszące.
 • Ministerstwo Zdrowia do statystyk nie wlicza 37-latki, który w chwili śmierci była zarażona jednocześnie koronawirusem i sepsą wynikającą z powikłań poporodowych.
 • W laboratoriach w Polsce przebadano dotąd 22,898 tys. próbek, 774 z nich dało wynik pozytywny, a 22,124 tys. negatywny. W ciągu doby wykonano ponad 2,8 tys. testów.
 • Rząd w Polsce wprowadził zakaz przemieszczania się.
 • Japonia przekłada igrzyska olimpijskie w Tokio na 2021 rok.
 • Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem.

 

żródło: gov.pl

Skomentuj

Facebook

Galeria Artykułów

Nowy Dwór Gd. 28-latek został ugodzony nożem.
Czołowe zderzenie autobusu z osobówką na "55". Nie żyje 39-latek. Malbork- 27.07.2019
Pijany kierowca staranował 2 zaparkowane auta w centrum. Miał 2 promile.
Cedry Małe. Wypadek na S7. Samochód osobowy najechał na auto obsługi technicznej drogi.
Gmina Stegna. Remont zabytkowej kapliczki w Żuławkach zakończony.
Wilki zawędrowały na Żuławy? Widziano trzy osobniki przy S7.
Powiat Nowodworski. Zaopiniowano projekt koncepcyjny dotyczący przebudowy mostu w Tujsku.
Ponad 500 aut. Gwiazdy. Super nagrody. Zlot klasyków w Stegnie 2019.
27 Finał. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała w Sztutowie.
Wyniki wyborów w Sołectwie Tujsk.
Tujsk. Zajęli trzecie miejsce w Polsce w konkursie Energi. Nagrody i czek na 10 tysięcy.
Wyniki wyborów w Sołectwie Jantar.


joomla

 Żuławy TV - Regionalna Telewizja z powiatu nowodworskiego.

+48 513 829 291  kontakt@zulawytv.pl

 

 

SGB tarcza8