Wydanie nr 28 / 2020   
styczeń 28, 2020

Zaloguj się

Username *
Password *
Remember Me

Bursztynowy Mieczyk dla Klubu Nowodworskiego

W tym roku nagrody Bursztynowego Mieczyka otrzymały trzy pomorskie organizacje pożytku publicznego: Fundacja Wspólnoty Burego Misia, Stowarzyszenie Rehabilitacyjno-Sportowe „Szansa Start” oraz Klub Nowodworski w kategorii kultura.

Bursztynowym Mieczykiem w tym roku zostało wyróżnione Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego – Klub Nowodworski z Nowego Dworu Gdańskiego. Osoby zrzeszone w stowarzyszeniu inicjują działania umacniające więzi mieszkańców z miastem, chronią dziedzictwo kulturowe i naturalne Wisły, a także prowadzą działalność edukacyjną i doradczą. Do tej pory udało im się zrealizować m.in. inscenizację historyczną „Osadnicy 1945” oraz sześć edycji Dni Osadnika. Stowarzyszenie prowadzi także Muzeum Żuławskie i archiwum „Muzeum Opowieści".

Nagrody zostały wręczone podczas uroczystej gali w Europejskim Centrum Solidarności. Nagrody laureatom 25. edycji konkursu wręczali m.in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska, Elżbieta Płażyńska, żona Macieja Płażyńskiego, Antoni Szymański i Bogdan Borusewicz, senatorowie RP oraz Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich.

 Nagroda Bursztynowego Mieczyka, której idea i koncepcja realizacji została przygotowana przez Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych, przyznawana jest od 1994 roku. Od początku zyskała uznanie i wsparcie ówczesnego wojewody gdańskiego Macieja Płażyńskiego i dlatego m.in. nosi jego imię. Bursztynowy Mieczyk to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w skali kraju i nadal stanowi unikatowy przykład uznania dla działań organizacji pozarządowych na szczeblu regionalnym.

 Od 1999 roku inicjatywę wspiera również marszałek województwa pomorskiego, który wspólnie z wojewodą pomorskim promuje i współfinansuje to przedsięwzięcie. Od 2004 roku do grona stałych organizatorów dołączył Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, fundując nagrodę dla organizacji działającej na rzecz ochrony środowiska i edukacji ekologicznej. Od kilku lat organizacyjnie i finansowo przedsięwzięcie wspiera Europejskie Centrum Solidarności.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Najnowsze

Nowy Dwór Gd. 28-latek został ugodzony nożem.

Nowy Dwór Gd. 28-latek został …

Paź 14, 2019 Rate: 2.69

Czołowe zderzenie autobusu z osobówką na "55". Nie żyje 39-latek. Malbork- 27.07.2019

Czołowe zderzenie autobusu z o…

Lip 27, 2019 Rate: 0.00

Pijany kierowca staranował 2 zaparkowane auta w centrum. Miał 2 promile.

Pijany kierowca staranował 2 z…

Sty 13, 2019 Rate: 3.00

Facebook

Galeria artykułów

Nowy Dwór Gdańskie. Jutro działania „SMOG”

Kolizje, pożary, alarm fałszywy. Podsumowanie interwencji w powiecie nowodworskim.

Nowy Dwór Gdański. Zabezpieczone automaty do gier oraz alkohol.

Zespół interdyscyplinarny w Sztutowie zaprasza na spotkanie edukacyjne pn. Dzień bezpiecznego internetu

Informacja dot. terminów wydawania żywności w miesiącu styczniu 2020 r. w Gminie Sztutowo.

Nowy Dwór Gdański. Podsumowanie działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie powiatu nowodworskiego.

XIII Sesja Rady Gminy Stegna w środę 29 stycznia. Zobacz czym zajmą się radni.

Nowy Dwór Gd. Spacerujący dzik po mieście.

Sztutowo. Zaproszenie do udziału w warsztatach ekonomicznych i kulinarnych.